irena-orešnik-z-možem-dejanom

Irena Orešnik o boju za obstanek hribovskih kmetij

Veliko majhnih in srednjih kmetov pri nas hodi v službo, zato da lahko ohranjajo (večinoma) hribovske kmetije. Delo v strmih predelih je še posebej garaško in za to, da kmet pri 60 letih ne bo invalid, da bodo mladi še radi kmetovali, da bodo naši hribi lepo obdelani in podeželje poseljeno – je potrebna politična odločitev. Doslej se za hribovskega kmeta in s tem srednje velike kmetije nihče ni zares zavzel. Temu je pred slabim letom naredila konec Irena Orešnik s somišljeniki: ustanovili so Združenje hribovskih in gorskih kmetov Slovenije. Čeprav ob obilici dela »hribovci« nimajo časa za aktivizem, so zavoljo nujnih sprememb morali stopiti skupaj in postati glasni.

vitke-ritke, upokojenke, mariborske

Migali smo z mariborskimi upokojenkami

Lahko si čemerno brundamo v brk »Težko je v naši domovini biti star«, lahko pa zažgolimo »Ljubim sonce«, kot to vsako jutro po zaključku vadbe, s katero udejanjajo hvaležnost za nov dan, za trenutek, ki je življenje, in za življenje, ki je le trenutek, storijo neuničljive mariborske upokojenke, zbrane v skupini Vitke ritke. Ki znajo enako kot dober švic ceniti pohano kuro, ki jo je pripravila prijateljica.

zdravje hemofilija

Hemofilija med ženskami: ko genetika preseneti

V Sloveniji so odstrli novo poglavje na področju obravnave žensk in deklet s hemofilijo, ki so pred leti veljale le za prenašalke bolezni. Danes je znano, da ima približno tretjina prenašalk zmanjšano aktivnost faktorja strjevanja krvi. »Pogosta napačna predstava bolnikov in zdravnikov, da so vse prenašalke bolezni asimptomatske, se sedaj spreminja zaradi vse več dokazov, ki temu nasprotujejo,« pojasnjuje specialistka hematologije dr. Irena Preložnik Zupan.

Brez dlake

Prikaži več
Sanacija po poplavah